Dárci krve

Dárcovství krve mělo v údržbě 30ti letou tradicí.  Duší , organizátorem a nadšeným dárcem byl Koudela Gunther. Vroce 1998 byla jeho přičiněním vydána brožura o historií dárcovství v naší údržbě.

 

1984

Vladislav Sikora daruje krev téměř čtyřicet let

Vladislav Sikora v posluchárně Nemocnice Třinec, kde si převzal ocenění za bezpříspěvkové dárcovství krve.

Vladislav Sikora v posluchárně Nemocnice Třinec, kde si převzal ocenění za bezpříspěvkové dárcovství krve. Autor: Deník/Tomáš Machálek

16.11.2009 17:25

Třinec – K dárcovství krve se jednašedesátiletý Vladislav Sikora z Třince dostal v roce 1973.

„Dělal jsem v třineckých železárnách, kde tehdy bylo hnutí brigád socialistické práce a jedním z bodů jejího programu bylo darování krve. Tak jsem se přihlásil a od roku 1973 chodím dávat krev,“ prozradil své začátky s bezpříspěvkovým dárcovstvím krve Sikora. „Po roce 1989 tyto brigády skončily, ale já v darování pokračuji, protože si myslím, že je to užitečná věc,“ dodal Sikora, který v současné době již nevyužívá výhody, které dárcovství umožňuje. „Jsem nezaměstnaný, proto nemohou využít například výhody daňových odpisů, paragrafů a volných směn. Přesto stále chodím darovat krev, beru to jako humánní povinnost,“ dodal Sikora.

Kvůli odběru přizpůsobuje jídelníček

Dárce krve Deníku také přiblížil, jaké pocity zažívá při samotném odběru. „Je jasné, že když dáte krev, tak po jejím odběru je člověk zesláblý. Ale já se během pár hodin opět dostanu do kondice,“ řekl Sikora, který v poslední době daruje krevní plazmu. Když Vladislav Sikora ví, že půjde na odběr, přizpůsobí tomu i svůj jídelníček. „Byly případy, kdy kvůli tučnosti krve některé dárce vyřadili, proto si na takovou věc dávám pozor a konzumuji vhodné potraviny. Jedná se například o ovoce, chleba s marmeládou a piji neslazený čaj. Alkohol vůbec,“ zdůraznil Sikora.

Protože Sikora chodí na odběry plazmy, musí mít dostatek tekutin. „Vlastně tři dny předem se věnuji pitnému režimu, snažím se, abych měl co největší přísun tekutin,“ dodal dárce, podle kterého odběr krve trvá kolem sedmi minut, však když dává plazmu, odběr se protáhne až na pětačtyřicet minut. Dobu během odběru si dárce z Třince krátí různě. „Při samotné krvi to uteče rychle, za pár minut jdete pryč. Při plazmě se třeba dívám na televizi, nebo si čtu noviny, časopisy,“ vypočetl Sikora.

Zanedlouho dosáhne stovky

Zkušený dárce si ještě dnes vybaví pocity před prvním odběrem. „Cítil jsem nervozitu a měl jsem i strach, však v pohodě jsem to zvládl,“ uzavřel Sikora, který má za sebou 94 odběrů a podle jeho slov všechny proběhly bez problémů.

Vladislav Sikora byl mezi jedenácti bezpříspěvkovými dárci krve, kteří v minulých dnech v Třince převzali Zlatý kříž 3. třídy, který se uděluje za osmdesát odběrů

Přečtěte si také: V Třinci oceňovali dárce nejvzácnější tekutiny

 

Autor: Tomáš Machálek

 

1991